temptext Technis
Rychlé vyhledávání Nabídka služeb Info pro občany
Drobečková navigace

Hlavní strana > Nakládání s odpady > Sběrný dvůr > Zpětný odběr

Zpětný odběr

Zajišťujeme zpětný odběr elektrozařízení pro společnosti ASEKOL s.r.o., ELEKTROWIN a.s. a EKOLAMP s.r.o., které organizují, v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení.
Přesnou definici „elektrozařízení“ neboli elektrické či elektronické zařízení najdeme v zákoně o výrobcích s ukončenou životností č. 542/2020 Sb.. Zjednodušeně můžeme elektrozařízením označit malý i velký domácí elektrospotřebič - „vše co lze zapojit do elektrické zásuvky nebo funguje na baterie“. Na každém v současné době prodávaném elektrospotřebiči nebo jeho obalu, v záručním listu či v návodu na použití je uveden symbol přeškrtnuté popelnice. Ten značí, že tento výrobek po ukončení jeho životnosti, nesmí být vyhozen do popelnice se směsným domovním odpadem, ale musí být odevzdán na místa k tomu určená, tedy do zpětného odběru tak, aby byla zajištěná jejich ekologická recyklace.
U nás na sběrném dvoře odebíráme elektrozařízení od občanů města Kojetína, místních částí Popůvky a Kovalovice, právnických osob i občanů jiných obcí ZDARMA.
Elektrozařízení, v návaznosti na recyklaci, je přebíráno pouze v nedemontovaném stavu. NEKOMPLETNÍ SPOTŘEBIČ NESMÍ BÝT PŘEVZAT.

Zajišťujeme zpětný odběr pneumatik pro společnost ELT Management Company Czech Republic s.r.o., v zastoupení výrobců a dovozců pneumatik, v systému  zpětného odběru Eltma.

ELEKTROWIN odebírá:
Domácí elektrické spotřebiče
Velké domácí spotřebiče – pračky, sušičky, myčky, elektrické, topidla, radiátory, velké ventilátory, klimatizační jednotky, chladničky, mrazničky a další velké spotřebiče.
Střední domácí spotřebiče – vysavače, čistící stroje na koberce, varné desky, mikrovlnné trouby, odsavače, šicí elektrické stroje a jiné podobné spotřebiče.
Malé domácí spotřebiče – žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, váhy, mlýnky, kávovary, malé elektrické ventilátory, kávovary, fény, holící strojky, elektrické kráječe a nože, masážní strojky, strojky na stříhání vlasů, čištění zubů, hodinky, budíky a zařízení pro účely měření a ostatní malé domácí spotřebiče.
Elektrické a elektronické domácí nástroje
Nářadí – vrtačky, pily, hoblíky, brusky, frézky, kladiva, pájky, svářečky a další nářadí z hobby dílny
Zahrada – sekačky, křovinořezy, elektrické pily, drtiče zahradního odpadu, plotostřihy, čerpadla, kompresory, zařízení pro postřik a další

ASEKOL odebírá:
spotřební elektroniky, kancelářské, telekomunikační a výpočetní techniky
Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení
počítače, laptopy, notebooky, minipočítače, myši, monitory, klávesnice, elektronické diáře, tiskárny do 25 kg, kopírovací zařízení do 25 kg, elektrické a elektronické psací stroje, kapesní a stolní kalkulačky, ostatní výrobky a zařízení pro sběr, ukládání, zpracování, prezentaci nebo sdělování informací elektronickým způsobem, uživatelské terminály a systémy, dálnopisy, faxy, telefony - klasické, bezdrátové i mobilní, záznamníky, ostatní zařízení pro přenos zvuku, obrazu a jiných informací pomocí telekomunikací
Spotřebitelská zařízení
rádiové soupravy, radiobudíky, magnetofony, videokamery, videorekordéry, videopřehrávače, DVD přehrávače, gramofony, domácí kina, reproduktory, audio zesilovače, elektrické a elektronické hudební nástroje, digitální a analogové fotoaparáty, všechny druhy televizních přijímačů ostatní výrobky nebo zařízení pro účely záznamu nebo reprodukce zvuku nebo obrazu
Hračky, vybavení pro volný čas a sporty
elektrické hračky, např. vláčky nebo soupravy závodních autíček, ruční ovladače videoher, videohry, počítače pro cyklistiku a měřiče pro další sporty, sportovní vybavení s elektrickými nebo elektronickými součástmi a ostatní hračky a vybavení pro volný čas a sport

Ocenění
Město Kojetín díky vaší spolupráci získalo certifikát – např. za 1. místo od firmy ASEKOL v kategorii obce nad 2000 obyvatel v soutěži pro města a obce Olomouckého kraje ve třídění elektrozařízení v roce 2012 a bylo oceněno keramickým sluchátkem a šekem v hodnotě 15 000 Kč. Odměna byla využita pro účely třídění odpadů.

EKOLAMP:
Moderní světelné zdroje obsahují stopové množství rtuti. Rozhodně proto nepatří do běžného odpadkového koše. Rozbitá zářivka v popelnici nebo třeba na skládce je nebezpečná pro životní prostředí.
Do režimu zpětného odběru patří použitá osvětlovací zařízení:
Světelné zdroje
trubicové (lineární) zářivky
kompaktní zářivky jsou elektrickým zdrojem světla pracujícím na shodném principu jako lineární zářivka, jsou navrženy tak, aby nahradily běžné žárovky, jsou opatřeny paticí jako běžné žárovky, vyrábějí se v různých tvarech a jsou často označovány jako úsporné žárovky
výbojky, LED žárovky
Do zpětného odběru osvětlovacích zařízení nepatří běžné, reflektorové a halogenové žárovky, ty je možné vyhodit do směsného odpadu. Neobsahují nebezpečné látky, tudíž nepředstavují ekologické riziko a dle legislativy jsou z povinnosti zpětného odběru vyňaty. 

ELT Management Company: 

Odpad 160103 pneumatiky bez disků (i větších rozměrů z nákladních aut a traktorů)